середа, 3 листопада 2021 р.

 Дистанційне навчання: поради батькам 

(за матеріалами інтернет-видань)


Як оптимально організувати

дистанційне навчання дитини

 

Пам’ятка для батьків

 

    Вимушене дистанційне навчання стало викликом для всіх учасників освітнього процесу: вчителів, учнів та батьків. Свої поради батькам, як організувати дистанційне навчання дитини вдома так, щоб воно було ефективним і дитина при цьому отримала задоволення, дає дитячий психолог, засновниця проєкту «Сила Казки» Аніта Вайаканті.

    Зараз більшість школярів перейшло на навчання онлайн. Це правильне рішення під час пандемії, але!.. Організація навчального процесу онлайн відрізняється від очного в першу чергу тим, що дітям СКЛАДНІШЕ ВЧИТИСЯ ДОМА. Кожна третя дитина перебуває у стресовому стані/тривозі, пов’язаній зі сформованими обставинами.

  Однією зі складових стресу є втрата тієї стабільності та структурованості (зрозумілості), яка була, коли дитина мала чіткий режим, розклад і розуміння, що за чим іде. Зараз цього немає. Натомість є купа обмежень: на вулицю не ходи, мій руки,  обличчя не чіпай, не гуляй, питання не став тощо.

    Стрес і тривога, яку можуть відчувати діти, безумовно, буде і вже позначається на їхній пізнавальній активності (допитливості), навчальній мотивації, успішності.

    Стрес — це не найсприятливіший ґрунт для розвитку. Для того, щоб допомогти дитині створити позитивну атмосферу для навчання, систематизувати і структурувати (тобто зробити зрозумілим) цей процес, пропонуємо такі кроки.

    1. Скласти чіткий розклад / режим

Стабільність і зрозумілість — це те, що для дітей створює якусь зону безпеки. Адже саме в безпеці діти прагнуть розвиватися, вчитися і пізнавати світ. Складіть новий розклад для дитини. Повісьте його на видному місці, намагайтеся дотримуватися режиму дня (підйом в один і той же час, перерви, прийом їжі тощо). Режим позитивно позначається і на нервовій системі дитини.

    2. Організувати робочу зону

    Якщо немає своєї кімнати, то хоча б свій куточок + навушники, де будуть ТІЛЬКИ потрібні для «цього» уроку матеріали. Усі зайві предмети, що відволікають увагу, доцільно прибрати. Також на працездатність дитини впливає світло — яскраве і холодне освітлення стимулює мобілізацію систем організму і підвищує пильність.

    3. Організувати форму

    Дитина не повинна сидіти в піжамі. Вона і так навчається вдома (у дітей будинок не асоціюється з навчальною діяльністю, а більше з відпочинком). Учневі буде значно простіше вдягти на себе «роль учня» і переключитися на заняття, якщо він буде вдягнений у відповідний  одяг, що асоціюється з навчанням. Це допомагає не забувати, де ти і що  робиш.

    4. Робити перерви

    Фокус уваги школяра на відеоконференції / уроці -  20 хвилин. Не більше. У старших школярів - 30 хвилин (і то у разі внутрішньої мотивації й інтересу до предмета). Скільки триває видеоурок? 40? 45 хвилин? Дитина докладає чимало зусиль, аби сконцентруватися і зрозуміти, що їй через екран намагаються донести. Енергії витрачається більше, ніж на звичайному уроці. Тому вкрай важливо, аби діти перемикали свою увагу і відпочивали між уроками (по можливості не в гаджетах). Братися до виконання домашньої роботи, яку чомусь задають в онлайн-школі, доцільно не раніше, ніж за годину-півтори після закінчення уроків. Дитині потрібно переключитися, відпочити, пограти і перезарядитися.

    5. Заохочувати спілкування з однолітками

    Провідна діяльність школярів середніх і старших класів — це спілкування. Та й у цілому школярі (зокрема молодші) звикли проводити багато часу в колективі спілкуючись, тому можуть відчувати дискомфорт в ізоляції. Заохочуйте спілкування, розмови, скайп-колли, можливо, навіть якісь ігри онлайн з однокласниками. В цілому ж  створюйте і заохочуйте умови, у яких дитина може поспілкуватися з однолітками (безпечно, звісно ж).

    6. Знизити очікування і вимоги

    Нові умови навчання, тиск суспільства, страхи і тривога заважають дитині розуміти і вчитися, як це було раніше. Отже, якщо помітили, що оцінки й успішність вашого сина / дочки погіршилася, — НЕ СВАРІТЬ І НЕ ТИСНІТЬ, а навпаки, зверніть увагу на ситуацію, адже це може бути однією з ознак стресу. Дитина потребує допомоги і відкритого діалогу з батьками. Дітям складно. Якщо ми ще будемо стояти у них над душею, вимагаючи тільки позитивних оцінок, то це посилить їхню тривогу, погіршить стосунки з ними. Зараз  саме той час для перегляду і переосмислення своїх вимог стосовно дитини.

    7. Мотивувати і помічати успіхи

    Не змушуємо дитину, а мотивуємо! Водночас не забуваємо відзначати її успіхи. Якщо порівнюємо, то тільки із самим собою. Навчайте дітей помічати хороше в обставинах, що склалися, розмовляйте, хваліть і підтримуйте. Ось такі базові та найнеобхідніші правила  допоможуть правильно організувати процес дистанційного навчання.


Аніта Вайаканті. Пам’ятка для батьків від психолога, як оптимально організувати дистанційне навчання дитини [Електронний ресурс] / ОСВІТА НОВА: [Веб-сайт]. — 2020. — Режим доступу до ресурсу: https://osvitanova.com.ua/posts/3637-pamiatka-dlia-rodytelei-ot-psykholoha-kak-optymalno-orhanyzovat-dystantsyonnoe-obuchenye-rebenka

 

Будьте здорові!


Як зберігати спокій та захистити дитину від психологічного дискомфорту під час карантину?

https://www.youtube.com/watch?v=fS-WcoMH-O4


Карантин без стресу. Поради психолога батькам

https://www.youtube.com/watch?v=cxegbZwXk4AНемає коментарів:

Дописати коментар